Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sebepoškozování

10. 6. 2007

Bolest jako úleva - Lenka Phelps

Každý kdo se profesionálně věnuje lidem s poruchami duševního zdraví, se dřívě či později setká s případy klientů, kteří si záměrně ubližují. Sebepoškozování má narzdíl od sebevražedného jednání zpravidla odlišný mptiv, průběh a v neposlední řadě i výsledek. Odpověď na otázku, proč se lidé úmyslně a opakovaně zraňují, dokonce způsoby, nad kterými leckdy zůstává rozum stát, není jednoduchá...

Sebepoškozování se vyskytuje častěji u žen než u mužů, a to převážně v období dospívání a rané dospělosti. Jeho cílem je především zvládat nepříjemné duševní stavy. Těch může být celá řada - přetížení negativní emoce, jako pocity frustrace vzteku, lítosti, osamělosti, ztráty kontroly a také tzv. flashbacky.

Nabízí se otázka, proč tímto onemocněním trpí častěji ženy...

Ženy mají obecně větší sklony vztahovat problémy na sebe a sebeoviňovat se, zatímco můži mívají větší problémy s agresí vůči svému okolí, a tak jejích problém mívá čatějo podobu drogových či alkoholových závislostí.

Proč jsou postiženi především mladí lidé?:

Nízký věk osob, které si záměrně ubližují, se dá vysvětlit nezralostí osobnosti a nedostatkem schopností a dovedností, které pomáhají zralému člověku překonávat překážky, aniž by zraňoval sebe či své okolí.

Pokud sebepoškozování přatrvává v pozdějším věku tj. po třicítce, jedná se většinou o zafixované chování. které může úporně vzdorovat pokusům o nápravu.

Kdo dále patří do ohrožené skupiny:

Riziko sebepoškozování je zvýšené u osob s duševními poruchami, které narušují individuální schopnost zvládat problémy. Nejčastěji se s tím lze setkat u osob trpících posttraumatickou stresovou poruchou.Toto onemocnění se ale vyskytuje i u osob s poruchami nálady, hraniční poruchou osobnosti a poruchami příjmu potravy.

Dospívající lidé, kteří se sebepoškozují mají řadu společných charakteristik. Typická je např. nízká frustrační tolerance, impulzivita, poruchy sebeovládání, podrážděnost a náladovost. V některých případech však může jít o přechodnou záležitost motivovanou sociálními faktory.

Jak je možné, že fyzická bolest může někomu přinést úlevu od bolesti duševní?:

Když se potýkáme se silnou emocí, jako je hněv, strach, zoufalství, nebo si nedovedeme poradit s neodbytnými myšlenkami a vzpomínkami na bolestné prožitky, fyzická bolest velmi dobře odvede pozornost či přehluší tyto pocity. Při fyzickém poraběbí navíc dochází k vyplavení endorfinu, který má za úkol pomoci organismu zvládnout fyzickou bolest, a tak není divu, že někteří jedinci okamžitě po aktu sebepoškození mohou cítit velkou úlevu či mít dokonce příjemné pocity. S tím souvisí i samotné poranění, které odvede pozornost od nežádoucích myšlenek, je třeba ránu ošetřit, zavázat popř.vyhledat lékařskou péči.

Co s tím?:

Málokdy poškozený požádá o profesionální pomoc a tak je většina případů odhalena náhodně.

Tento problém se dá psychoterapeuticky zvládnout. Postižená osoba se  musí naučit jak zvládat své emoce, popř. odstranit problém který jej nějakým způsobem stresuje. Léčba je  individuální, stejně jako jsou individuální důvody vedoucí k této poruše a tak je nejdůležitější vyhledat odbornou pomoc. www.doktorka.cz

i takto může sebepoškozování vypadat (jen pro silné žaludky):

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Au

(So, 15. 2. 2017 17:12)

Jak to můžou dělat vždyť je to bolí

Re: Au

(Ryba , 15. 2. 2017 17:15)

Je to jejich věc tak co jestli je to baví prosím ale ať to nedělají jiným lidem co je to jejich život jejich bolest jejich tělo nás nebolí jejich tělo je to bolí ne nás tak už to přestanete tak trapné komentovat