Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hippies

26. 2. 2007
Hippies neboli děti květin je hnutí, které vzniklo v 60.letech v USA.

ObrazekV podstatě se jednalo o neorganizované hnutí, které vycházelo z generace beatníků. Jejich cíle byly nejednotné, za základní lze ale považovat vzpouru proti společnosti, mír,lásku, přátelství, svobodu. K naplnění těchto cílů se sdružovali do skupin, které pak často provozovaly tzv. volnou lásku (free love). V těchto skupinách se často šířily drogy - zvláště psychodelické (LSD). Častým cílem byl pouze opak chování většinové společnosti. Hippies propagovali spontánní chování, lásku a prosazovali názor, že si člověk má užít života a nebudovat kariéru, nehonit se za penězi. Příslušníci hippies nosili dlouhé vlasy, volné oblečení a korálky.

Dalším poměrně výrazným projevem spojeným s tímto hnutím bylo tíhnutí k mysticismu, různým druhům východních náboženství a filozofií a jejich propojování se západním způsobem uvažování.

ObrazekJejich pacifismus(odpor k násilí) ovlivnil i politické dění tehdejšího světa, neboť se velmi angažovali v protestech proti válce ve Vietnamu, kdy organizovali obrovské protiválečné demonstrace. Po skončení této války zmizel i společný nepřítel a hippies jako masové hnutí postupně skončilo. Největší část příslušníků hnutí se později stala běžnou součástí většinové společnosti i s jejími hodnotami, malá část podlehla drogám a jen velmi malá část příslušníků hippies zůstala v komunách věrna původním všem ideálům.

Z politických ideologií má hnutí nejblíže k anarchismu. V období největšího rozkvětu Hippies zaznamenala v USA nárůst i takzvaná Nová levice. Stoupenci tohoto hnutí sdíleli s Hippies názory na svět (mír, svoboda), avšak odmítali žít nespoutaným životem.

Na vzhled Hippies reagovali stoupenci Skinhead zkrácením vlasů.

ObrazekBěhem období jejich největšího rozmachu zcela neprogramově vytvořili, či se podíleli na vytvoření alternativního umění. Nejvýraznějším projevem byla hudba - beat (např. Beatles, The Doors, Janis Joplin), kterou zpravidla doprovázela barevná blikající světla.

Velká část lidí si myslí, že hippies jsou stoprocentně spojeni s drogami. Avšak k drogám měli pozitivní vzah jenom někteří, byť jich rozhodně nebylo málo.

HESLA:

  • Milujte se,neválčete ! (Make love,not war)
  • Osvoboď svou mysl ! (Let your minds be free)
  • Síla květin (Flower power)
  • Dej míru šanci ! (Give peace a chance)
  • Mír a lásku ! (Peace & Love)
  • Mír prosím ! (Peace please)