Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie punku

28. 6. 2007

Obrazek

HISTORIE PUNKU

Punk je hudební styl , který vznikl na počátku 70. let 20. století v Anglii jako reakce na neúspěšné hnutí hippies, které chtělo naivně spasit svět láskou a mírem. Heslem "No future" hlásala mládež, že už nemá žádnou budoucnost. Punkeři se stavěli (a stále staví) proti politice, politikům, byrokracii, "honbě za penězi", drogám, ale především proti fašismu, nacismu a rasismu. Zastánci punkového hnutí dávají najevo svoji odlišnost vizáží i životním stylem. Často vyznávají levicové smýšlení, včetně anarchie.

Hudebně punk vychází z části z rock'n'rollu a rocku. Je to energická, melodická hudba, využívající jednoduché, "houpavé" melodie, krátkých slok s většinou satirickým textem a ostrého refrénu. Za zakladatele hnutí se považují kapely jako The Clash, Ramones, Deadk Kennedys, The Damned... V bývalém východním bloku patřila tato hudba k zakázané, ale i přesto zde vznikaly některé kapely, napodobující tento styl, například HNF nebo FPB. Po pádu komunismu se tento hudební a životní styl začal prosazovat i zde.

Na punk se tančí velice chaotický, divoký tanec "pogo" který nemá určená přesná pravidla. Uplatňuje se prudké kývání hlavou, máchání rukama, skákání v rytmu bicích.

Oblékání příslušníků této subkultury mělo vždy jasný cíl - šokovat ostatní a vyjádřit svoji odlišnost. Seprané a roztrhané jeansy, tričko nebo mikina s nášivkou nějaké uznávané punkové kapely, kožená nebo riflová bunda křivák, těžké boty, spínací špendlíky a odznaky... Punková móda převzala od amerických Indiánů speciální účes - kohouta, neboli také číro.       

                                                                                         zdroj-xenophobia

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář