Jdi na obsah Jdi na menu
 


od semínka k cigaretě

1. 6. 2007

Obrazek

Někdo by se mohl domnívat, že pěstovat tabák v našich geografických podmínkách je nesmyls, ale ono to skutečně jde a navím co vůbec není obtížné.

V našich podmínkách lze tabák pěstovat jak na zahradě tak na poli, nebo jednoduše ve skleníu či na balkóně. Tzv. kulturní tabák (Nicotiana tabacum) roste až do výšky 2-3m a tak může skvěle posloužit jako okrasná rostlina, většinu však bude asi více zajímat kolik tabáku z takové rostliny získá, je to zhruba 100g.

Tak jak teda tabák pěstovat:

Rostlinky tabáku je nutné předpěstovat, kdo ví co to znamená super, kdo ne, zeptejte se babiček tetiček atd. jak se pěstují rajčata...Nejlepší období pro výsev je březen- květen, lze samozřejmě i později ale velikost rostlin pak není taková jakou bychom chtěli...Ještě technická poznámka  tabákovník nepotřebuje žádou speciální půdu, takže tady na rady babiček zapomeńte a přestože jsou semínka opravdu malinká je vhodné je sadit zhruba 2 až 3 cm od sebe.

Ke konci května je čas vysadit rostlinky ven, rozestup rostlin by měl být cca 2 m, to aby si nestínily. Pak už nezbývá než občasně pohnojit a v období sucha zalívat, se zalívkou ovšem opatrně tabák má raději sucho než vlhko ale zase to není kaktus :o)

Pěstování máme úspěšně za sebou a ted´ jak tabák zpracovávat:

Pro výrobu opravdu kvalitního tabáku je nutné sklízet listy těsně před kvetením.

U všech druhů tabáků je nutné, aby se v listech rozložil chlorofyl a to nejjednodušeji provedete tak, že listy za řapíky pověsíte na suché větratelné místo (babiččina půda). Takto uskladněné listy běhen 3-4 týdnů sežloutnou a když se na nich začnou tvořit hnědé tečky je důležité je rychle dosušit, nejlépe na slunci to trvá 2 -3 dny. Takto získáte klasický světlehnědý virginský tabáček...

Pokud chcete raději návod podrobnější a přesnější, nebo toužíte po tabáku fermentovaném najdete to zde: http://www.volny.cz/tabaky/index.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář