Jdi na obsah Jdi na menu
 


tak trochu přehled piercingů

25. 2. 2007

Piersing ucha------- Ear piersing:

ObrazekPatrně první místo při pokusech s piercingem, nejstarší nalezené mumifikované tělo v rakouském ledovci nalezené v r. 1991 - dle testů ve stáří 5.000 let, mělo propíchnuté lalůčky a otvory rozšířené na 7-ll mm. Uši byly většinou propichovány z magických důvodů, mnohé primitivní kmeny věřily, že duchové a démoni vchází do těla uchem a že jsou odpuzováni kovem, a proto tento piercing zabrání jejich vstupu do těla. Námořníci používali ušní piercing za účelem zlepšení zraku ( v tomto místě se nalézá akupunkturní bod pro zrak). V mnoha společnostech byl prováděn jako rituál dospívání, na Borneu otec i matka každý propíchl jedno ucho, jako symbol závislosti dítěte na rodičích Nyní je piercing uší prováděn všeobecně u žen i mužů. I v dřívějších dobách nosili mnozí muži kroužek v uchu, např v Alžbětínské době např. Shakespeare, Francis Drake aj. V době Římské říše byly kroužky populárnější u mužů, byla to známka bohatství a luxusu, nosil je i např. Julius Caesar. 

 

 Piercing nosu ----- Nose piercing:ObrazekTento druh piercingu je velice atraktivní, může zvýraznit obličej, protože nos je považován za nejvýraznější rys celého obličeje. Poprvé byl zaznamenán před cca 4.000 lety na Středním východě, velikost kroužku označovala bohatství rodiny. Tento typ piercingu je zmíněn již v bibli, kdy Izák, když našel manželku Rebeku, daroval jí zlatý kroužek, v hebrejštině nazývaný "Shanf". Tato praxe je prováděna i u kočovných kmenů Berberů a Bejav Africe u Beduínů v obl Stř.východu.  Australští Křováci používali dlouhé kusy kosti protažené piercingem, za účelem oploštění nosu, což byl ideální tvar v jejich pojetí. V obl Nové Guineje je používána k piercingu tenká část rostliny Ogai Iriva a je prováděn větš. ve věku l8 let- kmen Bundi.lečen nosepiercing ze Stř. východu Mogulovými dobyvateli do Indie. Většinou je aplikován na levé straně, buď knoflíček nebo kroužek, někdy spojený řetízkem s uchem. Levá strana proto, že dle pojetí indického lékařství (Ayuvedra) je spojena s ženskými reprodukčními orgány a usnadňuje porod a zmírňuje i menstruační obtíže. Na západě se tento piercing poprvé objevuje u příslušníků hnutí hippies na konci 6O. let, v důsledku jejich cest do Indie. Převzat byl později hnutím Punk v 7O. letech. V dnešní době je stále více společensky akceptovatelný, mají jej mnohé známé osobnosti - např. Madonna, Lenny Krawitz, Sinead O¨Conor, Slash z Guns and Roses aj.  

 

Obrazek

Piercing nosní přepážky ----- Septum piercing:

Tento piercing je, co se frekvence týče, druhým nejčastějším po piercingu uší u primitivních národů. Je populární ze stejných důvodů jako piercing nosu, ale navíc může být roztahován stále většími šperky - prasečími zuby, kousky kosti, dřeva apod. Zejména je tento typ preferován u společenství, kterým vyhovuje, že dává obličeji divoký výraz. Použití klů je oblíbeno na Jávě, Nové Guineji a Šalamoun. ostrovech. U kmene "Asmat" na Jávě je oblíbený až 25mm silný dřevěný kolík (plug). Septum piercing byl oblíbený i u Aztéků, Mayů a Inků, kteří používali různé typy šperků, nejpopulárnější bylo zlato a jadeit. V tomto pokračuje i v dnešní době indiánský kmen Cuna v Panamě, jež používá tlusté kroužky z ryzího zlata. Dále je tento piercing znám z Indie, Nepálu a Tibetu, kde se zavěšuje tzv. "Bulak", někdy však tak široký a mohutný, že brání v jídle a musí být během něho zvednutý nahoru. Široce používán byl dále u mnohých severoamerických indiánských kmenů, např NEZ PERC. 

 

 Piercing jazyka ----- Tongue Piercing:

ObrazekTento piercing byl prováděn v rituální formě u dávných Mayů a Aztéků a dále pak u kmenů Haida, Kwakiutul a Tlinglit na severozápadě Ameriky. Jazyk byl propichován za účelem odebrání krve a přivolání bohů a dále k vyvolání změněného stavu vědomí - "nevědomí", proto, aby šaman mohl komunikovat s bohy.Tento piercing je jedem z nejpopulárnějších, je šokující, provokativní a oblíbený při orálním sexu u obou pohlaví, ale na druhé straně nikdo další neví, že jej jedinec má. Ze známých osobností mají piercing jazyka např. Janet Jackson, Keith Flint (Prodigy), Mel B (Spice girls).

 

 

 

Piercing rtu ----- Lip, Labret:

ObrazekPiercing rtů za účelem zavedení předmětu je široce rozšířen na celém světě. Pouze 2 kmeny- "Dogon" na Mali a "Nuba" v Etiopii provádí piercing použitím kroužků. Většinou je prováděn z náboženských důvodů. Jinak ostatní typy piercingů rtu jsou prováděny za použití labret, což může být kousek dřeva, slonoviny, kovu, nebo i krystalu. U kmenů ve střední Africe a jižní Americe jsou tyto piercingy roztahovány na extrémní rozměr a poté vkládány široké ploténky ze dřeva nebo i jílu či hlíny. U Mayů a Aztéků byl tento piercing vyhrazen příslušníkům vyšších kast, používali labrety z ryzího zlata ve tvaru hadů, zlaté labrety se vsazenými kameny- jadeity a obsidiány (v jejich jazyce labreta = Tentetl). Lidé v Americe a severní Kanadě či Aljašce často používali labrety z mrožích klů, mušlí, kostí a dřeva. Kmen "Makololo" v Malavi používají destičku vsunutou do horního rtu zvanou "Pelele". Vkládání zprvu zátky či čepu(plug) ze dřeva do rtu a jeho postupná záměna za stále větší a tenčí disky, až po ploténku, která vytvarovala ret, byla jednou ze známek schopnosti získat manžela- kmen Djinja. Je znám kmen "Saras Djinjas", jež zaváděl příslušníkům destičky o průměru až 24 cm do obou rtů.

 

 A pár ukázek navíc:

Hodně oblíbený piercing obočí:

Obrazek

 

Oblíbený hlavně u dívek piercing pupíku:

Obrazek

Piercing bradavek:

Obrazek

a další:

Obrazek

Obrazek

A pokud nevíte jakou činku či kroužek určitě se mrkněte :(škoda jen že je to cizojazyčně):Piercing-tendencia.com

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář