Jdi na obsah Jdi na menu
 


Freesbee

27. 2. 2007

ObrazekFreesbee:

V podstatě se jedná o disk, který je určen k házení(podobně jako bumerang) s průměrem asi 25cm a tlouštkou zhruba 5cm...poslední dobou se ale  na český trh dostává velké množství obměn tohoto,,létajícího talíře,,, které mají jak různé velikosti tak i tvary...

Takto může vypadat :o)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Freesbee jako sport:

Hřiště je rozděleno na tři části: 2 koncové zóny a hrací pole.
Hráči v libovolném počtu tvoří dvě družstva, jejichž prioritním cílem je dostat disk do koncové zóny protivníkova týmu.Rozhodší u éto hry nebýva, rozhodčími jsou tedy samotní hráči.. Přihrává se různými způsoby, záleží na hráči a také na konkrétní situaci, jaký způsob přihrávky si zvolí. Podstatně důležité je, že přihrávající hráč musí přihrávat na místě, nesmí s diskem pobíhat, a tudíž jeho spoluhráči si musí pro přihrávku naběhnout. Z čehož  vyplývá, že freesbee, ač se to z pohledu laika nezdá, je fyziky náročná hra. Neustále pobíháte po hřišti, se snahou zachytit přihrávku. Jestliže přihrávku zachytí protihráč, okamžitě se dostane do protiútoku. Když disk spadne na zem, rozehrává se. v případě faulů se nevylučuje, pouze se rozehrává.

Přihrávek je několik druhů:backhand, forehand, over, lob atd.
Nejjednodušší a zároveň nejznámější přihrávkou je backhand. Disk držíte v jedné ruce s tím, že palcem si přichycujete horní stranu disku. Zbylými prsty nakloníte disk, aby byl rovnoběžně se zemí, a pak už jen prudce trhnete zápěstím tak, aby jste jej roztočili. Disk jednoduše odhodíte od sebe.
Velkou roli v přesném a přímém hodu hraje rotace. Čím rychleji se talíř otáčí, tím přesněji se dostane ke spoluhráči. Nezáleží na švihu v loktu, ale v rotaci disku, kterou provedete pouze zápěstím. Zkušení hráči dokážou touto technikou hodit disk až na 50 m.
U forehandu použijete stejnou techniku jako u backhandu s rozdílem, že místo toho, že máte ruku před sebou ohnutou v loktu, tak při forehandu máte ruku vedle těla. Protihráči se samozřejmě snaží zachytit nebo zblokovat přihrávku.
V případě, že se před Vás postaví a začnou Vás blokovat, jako třeba v házené: komíhají rukama po stranách, použijete overu. Disk hodíte stejnou technikou, s tím rozdílem, že ne vedle těla, ale nad hlavou.  zdroj:xpress.cz
A důkaz že freesbee je pro všechny:Obrazek