Jdi na obsah Jdi na menu
 


Draci

1. 3. 2007

ObrazekO existenci papírových draků,kteří se dají jednoduše vyrobit doma ví bezesporu každý , ale víte že existují draci sportovní či akrobatičtí nebo dokonce draci tažní?

Akrobatičtí draci:

ObrazekTito draci nejsou vhodní pro děti mladší šesti let,ale jinak se hodí téměř pro všechny.Dokáží skutečně neuvěřitelné kousky.Asi nejdůležitější je u takového draka zvolit jeho velikost.Mnoho lidí se domnívá že je snažší řídit malého draka,ale to je omyl.Malí draci jsou příliš rychlí a tak je těžké koordinovat jejich pohyb.Ideální velikost pro začátečníka je tedy 150-180cm.Pokud si tedy troufáte na draka rychlého tak to je ten co je menší než 150cm a pro přesné lety či freestyle se nejvíce hodí draci o velikosti 180-230cm.S velikostí je také úzce spjat vítr.Velký drak bude daleko snáz létat i za slabého větru.Avšak při silném větru budou velcí draci hodně táhnout...Taky pozor na to že každý drak je konstruovaný pro nějaký větrný rozsah(měl by být uveden na obalu draka výrobcem).

Draci tažní:

Obrazek

Tito draci vás jistě ohromí svou silou, stabilitou a v neposlední řadě také svou odolností.Jsou vhodné pro děti od osmi let věku.Řídí se pomocí čtyř šnůr a také pomocí speciální řídící tyčky .Tito draci jsou úzce spjati s kiterboardingem,což je extrémní sport,který podle uživatelů nabízí vzrušující pocit z ovládání,,kitu,,.V čem to spočívá?:prostě chytíte správný směr větru a necháte se táhnout drakem.Lze ho provozovat celý rok kromě zimy ale  kiterboarding má několik obdob jednou z nich je např. kitesurfing nebo snowkiting.takže to jde vlastně celoročně..

Obrazek

Obrazek

Japonští draci:

Koinobori:

Papíroví draci ve tvaru ryb jsou japonským národním symbolem. Podle legendy plaval kapr (japonsky "koi") proti proudu Zlaté řeky, dostal se až k vodopádu, vyplul jím nahoru a proměnil se v draka.Legenda symbolizuje sílu, zdraví a odvahy klást si vysoké cíle u plavat proti proudu.

Čínští draci:

Obrazek

  

   

                                           

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Víte že:

V číně např.vypustí draka, konec provazu upevní na stožár a drak pak létá třeba pár měsíců, dokud neskončí období monzunových větrů. V asijských státech je vůbec vztah k drakům mnohem silnější, až filozofický. Draky používají i k praktickým účelům, například jako strašáky - do rýžových polí. V Japonsku pouští draky na Nový rok, jako jakousi "oběť bohům". V jiné části Japonska se létaly souboje velkých šestibokých draků, jejichž pouštěcí šňůry byly, po předchozím namočení ve vaječném bílku, pokryty drobnou skleněnou drtí a tím mohly soupeřova draka poškodit