Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bumerangy

27. 2. 2007

ObrazekHistorie:

Bumerangy jsou pravděpodobně první létající stroje těžší než vzduch, které kdy byly za lidské existence vynalezeny. Nejstarší australské domorodé bumerangy jsou deset tisíc let staré, ale starší lovecké hole byly objeveny v Evropě, kde se zdá že byly formovány jako součást arzenálu zbraní doby kamenné.

Nikdo neví jistě, jak byl vracející se bumerang poprvé vynalezen, ale někteří moderní tvůrci bumerangu spekulují o tom, že se vyvinul ze zploštěné vrhací hole, dosud užívané australskými domorodci a některými jinými domorodými kmeny ve světě (například indiáni kmene Navajo v Americe). Lovecký bumerang je velmi delikátně vyvážený a mnohem hůře vyrobitelný než vracející se typ. Pravděpodobně, zakřivená letová charakteristika vracejících se bumerangů byla poprvé zaznamenána lovci doby kamenné, kteří se pokoušeli "vyladit" své lovecké hole pro přímý let.

Jak to funguje se mě raději neptejte ale pokud vás to zajímá dozvíte se to na www.bumerangy.com

Výroba bumerangu:Obrazek

Není to úplně jednoduché ale jde to :o)Plánek(který najdete např. na www.bumerangwelt.de) si vytiskněte ve správném měřítku a vystřihněte tvar.Přiložte na desku materiálu a obtáhněte. U překližky stačí tužkou, na tmavém tmavém dřevě není vidět nic kromě stříbrných nebo zlatých popisovačů na bázi olejových barev.Tvar vyřízněte  nejlépe asi přímočarou pilkou.Nakreslete si na polotovar čáry, kde končí profily (a začíná plochá část průřezu) a pomocí upnuté vrtačky s brusným nástavcem vytvořte profily.Ručním zbroušením dokončete a vyhlaďte profil.Přiložením plochou částí na rovnou desku zkontrolujte, zda není bumerang zkroucený (to hrozí hlavně u překližky). Pokud je překližkový bumerang zkroucený, použijte k vyrovnání mikrovlnou troubu jednoduše je upečte a to tak 10-15s a pak jej ještě asi 30s přidržte ve správné poloze.Nakonec nezapomeńte na barvy čím barevnější tím snáz se vám bude hledat:o)

A ted´ už jen házet a házet ...pokud nevíte jak na to opět koukněte na bumerangy.com