Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sex Pistols

20. 2. 2007

 

Obrazek

Pistols vznikly v polovině roku 1975 pod vedením jejich manažera Malcolma McLarena. Původní sestava byla: Johny Rotten (John Lydon)-řev a zpěv, Steve Jones- pologramotný kytarista, Paul Cook- bicí a Glen Matlock- basa. Jejich živá vystoupení jim zajistila brzy pověst té nejodpornější kapely v U.K. Pistols byli reakcí na nudný a plitký glam rock, který tehdy ovládal hitparády. Jako zázrakem se jim povedlo získat smlouvu s EMI, která ji ale po vydání Anarchy in the U.K. vypověděla, takže McLaren shrábl tučnou zálohu. 1.12. 1976 se odehrála televizní show, ve které členové skupiny zavalili redaktora nadávkami hrubšího zrna. Následovalo z "neznámých" důvodu rušení koncertů z plánovaného turné. Následuje podepsání smlouvy s A&M a vydání God Save The Queen.Těsně po podepsání smlouvy s A&M byl vyhozen Matlock a na jeho místo se dostal Sid Vicious. Záhy byla smlouva vypovězena a záloha šla opět do McLarenovy kapsy. BBC také zakázala God Save The Queen vysílat. Podpis další smlouvy, tentokráte s Virginem, byl definitivní a umožnil kapele nahrát album Nevermind The Bollocks. V lednu 1978 opustil Rotten kapelu a 11.10.78 je Sid obviněn z vraždy Nancy Spungenové, je ale pro nedostatek důkazů propuštěn. 2.2.1979 se Vicious předávkoval heroinem.

Sid Vicous:

Sid Vicious zemřel 2. února 1979 na předávkování heroinem ve věku 21 let.
O několik dní později přelezla v noci Beverly zeď hřbitova poblíž Philadelphie a navzdory přáním Spungenovy rodiny roztrousila popel svého syna u Nancyna hrobu. Ačkoliv úřady nikdy oficiálně neurčily, zda byla Sidova smrt nehoda, Sidova matka si myslí, že se Sid předávkoval kvůli své zemřelé lásce Nancy. Na objasnění přidává kousek papíru, na který Sid před svou smrtí naškrábal báseň jednoduše nazvanou
Nancy.

  You were my little baby girl           Byla jsi moje malá holčička 
  And I knew all your fears            a znal jsem všechny tvoje strachy
  Such joy to hold you in my arms         Taková radost, držet tě v náruči     

  And kiss away your tears             a slíbávat tvoje slzy
  But now you're gone               Ale teď jsi pryč
  There's only pain                Je tu jenom bolest
  And nothing I can do               A nic, co můžu dělat
  And I don't want to live this life        A nechci žít tenhle život
  If I can't live for you.             Když nemůžu žít pro tebe

Obrazek

Jonny Roten a jeho výroky:
Nevěřím na svatbu, hypotéky a vesnický usedlosti."
Listopad 1976

"Nic, to bylo sprostý. Další otázku."
Prosinec 1976

"Jagger stál hodiny před krámem, plný ruce všelijakejch krámů a nevěděl, jestli má vlízt dovnitř. Asi za tři hodiny si řek, že to riskne a mrkne se dovnitř. A jak se sem tak hrne s těma rancema, narazil jsem mu dveře do držky. Kretén jeden nařvaná."
Březen 1977

"Nezměníme se. Když nám někdo bude chtít radit, co máme dělat, pošlem ho do prdele. Proto taky máme problémy s nahrávacíma společnostma.
Červen 1977

"Lidi strašně milujou lži, že jo? To je ten problém, kurva. Lidi si moc rádi přečtou snůšku žvástů. No koukněte, jsou to grázlové, narkomani, každou noc strávěj v orgiích."
Červen 1977

"My jsme jediná poctivá kapela, která se za ty dva miliónů let s touhle planetou srazila."
Červen 1977

"Říkej to, co si myslíš."
Červen 1977

"Proti sexu? To bysme se nejmenovali Sex Pistols, kdyby sme měli něco proti sexu. Nenávidím lásku. Nemáme žádnou písničku o lásce. Na nějaký Lááááááska, opravdová láááááska, tak hluboko jak se oceán vlévá, teda zvysoka serem. Nemáme rádi lásku. Jsou to kecy."
Červen 1977

"Nemám žádný prapodivný socialistický názory jako Joe Strummer - syn velvyslance. Já nemám proti čemu bojovat. Já vím, jaký to je, žít ve stoce."
Červen 1977

"Nastavuj druhou tvář moc často a za chvíli v ní máš žiletku."
Červen 1977

"Myslíme vážně to, co říkáme. Nahrávací společnost je tu od toho, aby prodávala desky, ne aby diktovala podmínky."
Červen 1977

"Virgin... jsou nejlepší co jsme kdy poznali. Aspoň nás necpou nějakejma politickejma sračkama."
Červen 1977

"Většina takzvanej inteligentních lidí věří spíš tomu, co si přečtou v Daily Mirroru, i když vědí, že tyhle noviny jsou jen brak. Čet jsem je celý léta a ty jejich žvásty jsou jen plný nenávist, dětinskosti a stupidnosti. Myslel jsem, že to všichni vědí. To jsem se ale seknul. Lidi rádi věřej největším nesmyslům."
Červenec 1977

"Kluky, s kterejma jsem chodil do školy, muzika moc nebrala. Až na pár grázlíků, co jsem s nima dělal bugr. Bylo to v době skinheadů a oni nechápali, jak se můžou skinheadovi líbit Velvet Underground. To bylo dost typický."
Srpen 1977

"Překvapilo mě, že nás nezavřeli za velezradu."
Srpen 1977

"No a kde to bylo, ten koncert, jak se tam objevilo plno těch s copánkama? To sem teda fakt čuměl. Bylo to asi tenkrát před pár rokama v Nashvillu. Vzadu jsem jich pár viděl, tyhle bych na nás vážně nečekal. Pak sem s nima hodil řeč a oni pořád: No jasan, kámo, no jasan. S černejma nemáš nikdy problémy. Je jim jasný, že nám de vo stejnou věc."
Srpen 1977

"Sid je filozof skupiny."
Srpen 1977

"Jak tak na vás koukám, jste to nejhorší publikum, jakýmu jsme kdy hráli, takže odteďka už jedem jenom zkoušku."
Září 1977

"Never mind the bollocks (Ser na to, že je tu bordel), to Steve vždycky říkal. Je to jeho průpovídka... von je to sprosťák. Nepáře se s tím, jakýpak krámy. Bezva! Takže Bordel prošel! Bordel! Bordel! Bordel!"
Září 1977

"Nemyslete si, že nás nenávidíte víc, než my vás."
Prosinec 1977

"Říkali jsme mu Vicious (hnusák), protože to nebyl hnusák, on je takový velký děcko, co se cpe sladkostma. Jen se na něj koukněte."
Prosinec 1977

"Nemám zájem debatovat s vypatlanejma lidma."
Prosinec 1977

"Punk je tu pro ty, co o něj stojí. Jestli je mrtvej, tak mi prosím vás ukažte jinou možnost? Ukažte mi aspoň jedinou. Mě nic nenapadá. Jediný co je mrtvý, je Malcom McLaren."
Červenec 1978

"Johnny Rotten - to jsem já. Jak jinak bych si měl říkat? To snad je sakra jasný. Johnnyho Rottena číslo dvě nenajdete, i když se o to Malcom McLaren snaží. Ale zbytečně."
Červenec 1978

"Muselo to skončit. Už se to zvrhávalo do Rolling Stones."
Prosinec 1978

"Bože umíte si představit, že by tohle byla socialistická země? To by bylo strašný, ve dne v noci by na ulicích vyřvávala vážná muzika. Všichni by chodili v šedejch uniformách a plátěnejch čepicích, lidový kluby jako v Rusku. To by bylo příšerný."
Prosinec 1978

"Strčili mě do vánočního dortu. Kupa děsnejch šestiletejch holek, mrchy jedny mrňavý. A bylo to bezva, fakt. Fakt dobrý.
Sid každýmu kradl bonbóny. Nevěděl co má dělat, když v publiku byly děcka. Byl úplně mimo. Nemoh dělat všechny ty blbiny co, když si dá tričko dolů a ty věci s ksichtem. Vůbec to nefungovalo. Mysleli, že je to kašpar. Věděl, že to věděj. A fakt to byl kašpar."
Prosinec 1978

"Bydleli jsme v Chelsea blízko lapáku. Trénovala tam protidrogová brigáda, potřebovali pár cvičišť. A já jsem se jim pro to skvěle hodil.
Jednou dokonce poslali i brigádu na likvidaci bomb. Máme důvod věřit, že v tomhle bloku jsou bomby. Proč, ptal jsem se. Protože z vašeho okna visela irská vlajka."
Prosinec 1983

"Obnovení Pistols. Ten čurák (McLaren) do sebe pere Buffalo Chips (droga) a poslal do prdele to, co mu zbylo z mozku. Tý vole, ten chlap je úplně vypatlanej. Co chce do prdele dělat, tahat chudáka Sida z hrobu nebo co?"
1983

"Nechodím moc ven, takže nemám v L.A. moc přátel... jen sem tam nějakýho advokáta. S muzikantama netáhnu - tyhle spolky nemám rád. Kdybych byl elektrikář, neměl bych žádnej důvod chtít se bratříčkovat s jinejma elektrikářema, tak nevim, proč by to v týhle branži mělo bejt jinak?"
Únor 1986

"Kulturu vstřebávám skrz prdel."
Únor 1986

"Nesnáším hašiš. Nesnáším hippies a jejich názory. Nesnáším dlouhý vlasy. Nesnáším hospodský skupiny. Jsem proti těm, co jenom nadávaj na Top Of The Pops a sami nedělaj nic."
Listopad 1986

"Musíme odrovnat celej samotnej ten systém superskupin. Skupiny jako Who nebo Stones jsou pobuřující. Jsou dobrý leda tak ve vydělávání prachů. Jsou děsně nabubřelý."
Listopad 1986
Obrazek